SIKÇA SORULAN SORULAR

SERBEST TÜKETİCİ NEDİR?
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarının üzerinde tüketimi olan veya iletim sistemine doğrudan bağlı gerçek veya tüzel kişiler Serbest tüketici olarak AKEDAŞ’ı seçme hakkını sahiptir.                                                          

AVANTAJLARI NELERDİR?
Tüketiciler fiyat avantajının yanı sıra AKEDAŞ kampanyalarından faydalanabilirler. Serbest Tüketiciler her sözleşme süresi bitiminde tarifesinin performansını değerlendirecektir. Böylece zaman içerisinde kendisi için en uygun sözleşmeyi ve tarifeyi belirlemesi mümkün olacaktır. Bu veriler AKEDAŞ tarafından aylık olarak değerlendirilecek ve AKEDAŞ tüketicileri için enerji maliyetleri en uygun düzeye çekilecektir. Böylece AKEDAŞ tüketicileri yapacakları sözleşmeler ile elektrikten kaynaklanan maliyetlerini düşük düzeyde tutabilirler.

ELEKTRİĞİM KESİLİR Mİ?
AKEDAŞ’a geçişinizde hiçbir altyapı (hat, trafo vb) değişikliği yapılmayacağından elektrik kesintisi yaşamazsınız.

NASIL ABONE OLURUM?
Çağrı Merkezi: AKEDAŞ abonesi olabilmek için 444 46 02 numaralı AKEDAŞ müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.
Web Sitesi: Dilerseniz www.akedas.com.tr adresinden veya bilgi@akedas.com.tr mail adresine başvurularınızı yapabilirsiniz.

AKEDAŞ’LI OLURSAM NE KADAR TASARRUF EDERİM?
AKEDAŞ müşterisi olduğunuzda eviniz ve işyeriniz için müşteri profiliniz doğrultusunda size sunduğumuz indirimli fiyat teklifi sayesinde 1 yıl boyunca elektriğinizi bizden aldığınız taktirde yılda 1 faturaya kadar indirim sağlayabilirsiniz. Sanayi abonelikleriniz içinse size özel indirim fırsatlarımızdan faydalanabilirsiniz.

TEDARİKÇİ DEĞİŞİM YAPABİLMEM İÇİN HERHANGİ BİR TEKNİK DEĞİŞİME GEREKLİLİK VAR MI?
Tedarikçi değişimi yapabilmeniz için sayacınızın elektronik olması ve saatlik okumaya açık olması dışında hiçbir teknik gereklilik yoktur.

SAYACIM MEKANİKSE TEDARİKÇİMİ DEĞİŞTİREMEZ MİYİM? 
Sayacınızın mekanik olması halinde bağlı olduğunuz dağıtım şirketine başvurarak değişim talebinde bulunabilirsiniz. İlgili dağıtım şirketi sizden ek ücret talep etmeden sayacınızı elektronik bir sayaçla değiştirecektir. 

ELEKTRİĞİMİN KALİTESİNDE BİR DEĞİŞİKLİK OLACAK MI?
Elektrik tedarikçinizi değiştirdiğinizde, kullandığınızın elektriğin kalitesinde hiçbir azalma veya eksilme meydana gelmez. Aynı altyapıyla hizmet almaya devam edersiniz.

ARIZA KESİNTİ VE BENZER DURUMLARDA KİMİNLE İRTİBATA GEÇMELİYİM?
Elektrik kesintisi, trafoda meydana gelebilecek arıza, sayaç bakımı, sayaç endeks okumaları gibi durumlarda bağlı olduğunuz dağıtım şirketiyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Sözleşme süreçleri, sayaç tüketim faturaları ödeme planı ve banka bilgileriyle ilgili herhangi bir durumdaysa elektrik tedarikçiniz size ihtiyaç duyduğunuz desteği sağlayacaktır.

TEDARİKÇİ DEĞİŞİMİ İÇİN EK ÜCRET ÖDEMEM GEREKİR Mİ?
Tedarikçi değişimi işlemi için bağlı olduğunuz dağıtım bölgenize başvurduğunuzda herhangi bir ek ücret ödemeniz gerekmez. Üstelik müşterimiz olduğunuzda bağlı olduğunuz tedarikçiye dilekçeyle başvurarak daha önceden yatırmış olduğunuz güvence bedelini geri alabilirsiniz.

FATURAMI NASIL HESAPLAYABİLİRİM?                                                                                                                                        http://www.epdk.org.tr/TR/Tuketici/Elektrik/FaturaHesaplama adresini ziyaret ederek elektrik faturanızda yer alan endeks bilgilerinizi ilgili alanlara girmeniz durumunda faturanızın hesaplamasını yapabilirsiniz.